INFERNALIANA – aut. Charles Nodier od wyd. Abyssos.

INFERNALIANA – aut. Charles Nodier od wyd. Abyssos.

2023-12-23 0 przez okiemnaksiazki

 

Wydawnictwo Abyssos poinformowało na swoich mediach społecznościowych o przedsprzedaży: INFERNALIANA – aut. Charles Nodier. Książka miała zostać napisana przed dwoma wiekami. 

 

Opis:

Niniejsza praca zawiera więc nie jeden, a trzy teksty wybrane autora, w tym dwie książki przełożone w całości. Są to: Cztery talizmany (orientalna baśń z elementami grozy wystylizowana na twórczość Woltera) oraz Infernaliana (zbiór krótkich opowiadań o duchach, upiorach i wampirach), tekst zaskakująco nietypowy i innowacyjny jak na realia epoki. Pod względem formy balansuje on między historią niesamowitą, społeczną satyrą, a nawet romantyczną pracą badawczo-filozoficzną. Infernaliana w wielu przypadkach przesunie być może granice tego, co zwykliśmy niekiedy uważać za literaturę. Prócz tych dwu książek prezentujemy ponadto najczęściej przekładane na Zachodzie opowiadanie z Opowieści wieczornych pod tytułem Pies pana Brisqueta.

 

Charles Nodier (1780-1844) – francuski pisarz, dramaturg i krytyk literacki doby romantyzmu, tworzący w atmosferze grozy i chętnie opisujący zjawiska niewyjaśnione. Pod względem formy nawiązywał do baśni (w tym do Baśni tysiąca i jednej nocy), powiastki filozoficznej czy romantycznych historii opisujących Orient. Inspirował się takimi osobistościami z kręgów literackich, jak Walter Scott czy mniej znany John William Polidori, protoplasta historii fantastycznych o wampirach (opowiadanie Wampir). Na jego podstawie Charles Nodier stworzył dramat pod tym samym tytułem, wystawiony w Teatrze Porte Saint Martin w 1820 r. Z wyjątkiem trzech opowiadań rozsianych po trzech różnych antologiach, francuski romantyk nie był do tej pory tłumaczony w całości na język polski ani nie poświęcono mu osobnej publikacji, choć we Francji bywa wymieniany jako jeden z najważniejszych twórców epoki obok Victora Hugo i Alfreda Musseta.

 

Książkę w przedsprzedaży możecie zamawiać tutaj